Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ołów i rtęć w czynnikach groźnych na stanowiskach pracy

27 czerwca 2024 | Kadry i Płace | Piotr Król

Znowelizowany przepis kodeksu pracy zobowiązuje pracodawców, aby chronili pracowników również przed narażeniem na czynniki reprotoksyczne.

29 czerwca 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu pracy (DzU z 14 czerwca br., poz. 878), która ma umożliwić pełne wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z 9 marca 2022 r. zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie powyższych czynników. Zmiana polega na dodaniu w art. 222 k.p. czynników reprotoksycznych do regulacji dotyczących ochrony pracowników przed czynnikami rakotwórczymi i mutagennymi.

Substancje lub procesy

Substancje reprotoksyczne według dyrektywy to substancje lub mieszaniny spełniające kryteria klasyfikacji jako czynnik działający szkodliwie na rozrodczość kategorii 1A lub 1B, określony w załączniku do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008. Wzbudzają one duże obawy, bo mogą mieć poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia pracowników i ich potomstwa. To m.in. tlenek węgla, toluen, styren, metale i/lub ich związki (kadm,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12909

Wydanie: 12909

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament